V dnešním digitálním světě je správný vývoj softwaru klíčovým faktorem pro úspěch vašeho podnikání. Pokud vaše firma není expertem na vývoj softwaru, může se setkat s řadou výzev a potenciálních rizik, které mohou vést k výrazným finančním ztrátám. Zde je deset důležitých rad, na co si dát pozor při vývoji softwaru, abyste se vyhnuli těmto potenciálním pastem:
Když nevíte co chcete, nikdy nevíte co dostanete.
Financování projektu je vždy až na prvním místě. Pokud budete jasně vědět co chcete vyrobit, neměl by být žádný problém s určení konečné ceny. V opačném případě je možné pracovat s hodinovou sazbou programátorů. Pokud platíte vývoj hodinově, je třeba se zaměřit na sestavení kontrolních mechanismů, které zajistí, že fakturované hodiny stojí za skutečnými výsledky.
Čas jsou peníze. Tvrdě tlačte na dodržování termínů dodávky softwaru v definované kvalitě!
Nezapomňte specifikovat majetková práva k vytvořenému kódu. Především pak si dejte pozor, aby jste se nedostali do situace tzv. "Vendor-Locking", kdy jediný kdo bude moci s kódem manipulovat je jedna firma a obvykle za "bezkonkurenční" cenu.
Naprogramovat nějakou funkcionalitu je v podstatě jednoduchá věc. Problém nastává v dlouhodobé udržitelnosti a škálovatelnosti řešení. Jasně určete kvalitu kódu a kontrolujte, že je tato kvalita skutečně dodržována. Pokud není, nebojte se kód reklamovat!
Vývoj softwaru je složitý proces, který spojuje několik oblastí dohromady. Řízení projektu a jeho výstupů je naprosto zásadní pro dlouhodobou udržitelnost.
Až teď se dostáváme k technologiím. Technologie, i když se s vámi programátoři budou schopni do krve hádat, "nejsou" sami o sobě až tak zásadní pro úspěšně fungující projekt. Nicméně, je třeba technologie používat v porovnání se standardy trhu a nepoužívat nějaká nestandardní nebo velmi často zastaralá řešení. I kód a jeho technologie stárnou a musí se v čase měnit - nicméně vhodnou volbou můžete životnost kódu výrazně prodloužit.
Za nemalé peníze si necháte vytvořit svůj software, ale co když dojde k nějakému problému? Zákazníci nemohou zaplatit? Negenerují se faktury? SOS! ... Bohužel, produkční problémy jsou součástí každého systému. I když se je snažíme díky vhodným metodám minimalizovat, nikdy se jich 100% nezbavíte. Je třeba ovšem nastavit způsob, jak se budou produkční problémy rychle řešeny.
Jak technické tak business fungování systému by nemělo ležet v hlavě jediného člověka. Ať už se bavíme o přístupech na servery, či znalost specifické oblasti, všechny kritické informace by měli být efektivní a bezpečnou cestou ukládány, aktualizovány a v případě potřeby pak dostupné dalším členům týmu.
Začalo to webem, dnes je náš software klíčovým prvkem obratu a stabilizace cash-flow.
Projekt, který jsme řešili A-Z. Měsíčně zprocesuje rezervace přesahující 2mil CZK.
Integrace systémů s ecosystémem Miscrosoft pomocí MS Azure a MS Graph API.
Aktualizováno: 17.07.2024